7 Eylül 2012 Cuma

0 Monica McCarty - Asi


Asi, yazarın ilk okuduğum romanıydı. İskoç beyliklerindeki hikayeleri bir kere sevince bu konu içerikli hikayeleri de seviyorsunuz. Ama Asi, çok farklıydı... Bilmiyorum neden ama ben çok sevmiştim. Hatta yazarın McLeods üçlemesindeki favori kitabım ve favori karakterim de Rory. 

Başlarda Rory'nin Isabel'e karşı tutumlarına sinir olmuştum, sonucunda her ne olursa olsun bir şeylerin bedelini Isabel'e ödetir gibi bir tavırdaydı. Gerçi Isabel'in de Rory ile nişanlanmasının amacı farklıydı ama olsun. Sonucunda ikisi de bir yerde arzularına yenik düştüler ve bu arzu beraberinde aşkı da getirdi. Kitap aslında ilk sayfasından sonuna kadar heyecanla ilerledi. Isabel'in McLeod'ların kalesne gelişi, peri bayrağını arama çabaları ve aynı zamanda Rory ile aralarındaki muhabbetler. 

En sevdiğim sahnelerden biri de Rory, Isabel'in kendisine ihanet ettiğini düşündüğü için babasının evine geri gönderdikten sonra kardeşi Margaret ile Alex Rory'nin yanına gelip onunla konuşmaları sırasında, Margaret Rory'ye eğer sen Isabel'i istemezsem başkası isteyecektir demesi ve Rory'nin tepkisi çok güzeldi.

Yazarın dili çok akıcı, sade ve sürükleyici. Eğer okumadıysanız okuyun derim ben. Yine de arzu dolu sahnelerin olduğu konusunda da sizi uyarmalıyım :)

Kitabın konusunu ise aşağıda belirtiyorum:

"Onu kendine aşık etmek için yalnızca bir yılı vardır... Isabel MacDonald, amansız kavgaya bir son vermek için klanının en azılı düşmanı Rory MacLeod ile nişanlanmayı kabul eder. Ancak nişan onun kaleye ve biraz tahrikle kalbine girişini kolaylaştırmak için bir paravandır. Ne var ki haince planları hayranlık duyduğu her şeye sahip güçlü ve korkusuz bir Highland reisi olan Rory tarafından sınanır. Şimdi Isabel hep hayal ettiği mutluluğu, tam da ihanet etmesi gereken adamda bulmuş ve ihtirasın, intikamdan çok daha tehlikeli olabileceğini görmüştür.
Dostların yakınında olsun ama düşmanların daha da yakında... Rorynin MacLeod klanının reisi olarak görevi açık ve nettir: Kralın emrine itaat edip MacDonaldların kızı ile evlenmek şartları ise kendisi belirleyecektir. Rory nişanın yalnızca bir yıl sürmesine karar verip kızı ailesine teslim ettikten sonra başka biriyle evlilik yapmayı planlar. Fakat bu baştan çıkarıcı güzellikteki kadının, onun çelik gibi dirayetine meydan okuyacağını ve sert görünüşünün altında içten içe kaynayan dizginlenmemiş ihtirası ortaya çıkaracağını tahmin edemez."

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın