26 Aralık 2012 Çarşamba

1 Arunas'tan Tarihi Bir Kitap "Olivera"


Arunas Yayıncılık, tarihi bir kitap çıkarıyor. Ne zaman çıkacağı belli olmasa da çok yakında diyerek okuyucu kitlesini sevineceği ve beğeneceği bir kitapla karşılarında. Kapak tasarımı, konusu açıklanan kitap Osmanlı Haremine, Yıldırım Beyazıt'a değinen bir kitap olduğu belli. 

Şahsen kapak tasarımı ilgimi çekti ve açıkçası tarihi romanları okumaktan pek hoşlanmaya biri olarak bu kitabı okumayı istiyorum. 

Kitabın konusunu Arunas'ın facebook sayfasından alıntılıyorum. 

"Olivera Despina’nın bir papaza yazdırdığı anılarının günümüze kadar ulaşmasıyla oluşan ender bir kaynak...
Olivera’nın gözlerinden Osmanlı haremine, Yıldırım Beyazıt’a ve tarihe şahitlik edin. Saray entrikaları, yalanlar, tutsaklıklar, kaçışlar, aşklar, ihanetler ve çok daha fazlası…
Büyük ve kanlı bir savaşın ardından, aşk-ı derûn..
Bir yanda yedi cihana hükmedecek bir imparatorluğun temellerini atan ve Kosova Savaşı’nda babasını kaybeden Yıldırım Beyazıt Han; diğer yanda babasını ve ülkesini aynı savaşta Osmanlılara karşı kaybetmesine rağmen Osmanlı Sarayına gitmeye mecbur bırakılan Olivera Despina. 
Hürrem Sultan, Mihrimah Sultan, Nur Banu Sultan, Safiye Sultan, Kösem Sultan ve daha nicesi… Onlar tarih boyunca konuşuldu ve konuşulmaya devam edecek... Ama Osmanlı tarihinde öyle bir Sultan vardı ki, onu çok az kişi konuştu: Yıldırım Beyazıt’ın eşi Mileva Olivera Despina. 
Hırsın, gücün ve iktidar mücadelesinin ihanetle sonuçlandığı bir savaş…
Bir yanda, acımasızlığı ve gücü ile nam salmış, Türkistan ve İran’da güçlü bir devlet kuran, Anadolu üzerinde hak iddia eden Timur, diğer yanda Anadolu’da hâkimiyet kurmaya çalışan, büyük cesareti ile ünlenen, çabukluğu ve hızı sayesinde “Yıldırım” unvanını alan dördüncü Osmanlı Padişahı Beyazıt.
Tarihin arka sayfalarında kalmış bir hikâye…"

1 yorum :

  1. Kitap Özetindeki En Dikkat Çekici Nokta Olivera'nın Kendi Anılarından Yola Çıkarak Hazırlanması. Sanırım Böyle Bir Kaynak Daha Önce Hiç Bilinmiyordu. Ayrıca Kosova SAvaşından Sonra Babasını Öldürten Adamla Evlenmek Zorunda Kalıyor. Tarihte Az Bahsedilen Aslında Çok İlginç ve Gizli Kalmış Bir Dönem. Kesinlikle Okunmalı.

    YanıtlaSil

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın