21 Ocak 2013 Pazartesi

1 Martı Yayınlarının Yeni Klasik Kitabı "Anna Karenina"


Martı Yayınları, dünya klasiklerinden bazılarının tam metinlerini yeniden yayınlamaya başlamıştı. Dört tanesini (Jane Eyre, Aşk ve Gurur, Uğultulu Tepeler, Kamelyalı Kadın) yayınlayan yayınevi şimdi beşinci klasiği yayınlama hazırlığında. Lev Tolstoy'un eseri olan ve filmleri olan Anna Karenina yeni basımı tam metin olarak yayınlanacak. Martı Yayınları kitabın matbaaya verildiğini duyurdu. 
944 sayfa olacak olan kitabın fiyatı 25 TL. 

Kitabın arka kapak yazısını yayınevi yayınladı oradan alıntılayarak belirtiyorum: 

"ÂŞIK BİR KADININ ÖNÜNDE TÜM ENGELLER ÇARESİZDİR 
Anna Karenina herkesin imrendiği bir hayata sahiptir; aristokrat bir çevreye mensup asil ve güzel bir kadın olmasının yanı sıra yüksek mertebede görevli zengin bir eşi ve taparcasına sevdiği bir oğlu vardır. Tüm bunlar dışarıdan bakıldığında kusursuz bir hayatı resmetse de, sevgisiz ve sıradan evlilik yaşantısı Anna Karenina’nın yüreğinde büyük bir boşluk yaratır. Çünkü o aşka susamış, eksik bir kadındır. Ta ki yakışıklı subay Kont Vronski’yle tanışana kadar… 
Aşkın karşı konulmaz gücüne direnen Anna Karenina, sonunda kendini onun büyülü ve bir o kadar da tehlikeli kollarına atar. Fakat bu sıra dışı ilişki Anna’yı her geçen gün büyük bir çıkmaza, dolayısıyla yıkıma doğru sürükleyecektir. 
Tolstoy’un arka planda Rus sosyetesindeki ikiyüzlülüğün resmedildiği bu trajik aşk, kader ve öz yıkım hikâyesi, aynı zamanda büyük bir gerçekçilikle işlenmiş insan hayatının zengin bir portresini sunmaktadır. Anna Karenina, birçok yazar ve edebiyat eleştirmeni tarafından tüm zamanların en iyi romanı olarak belirtilen önemli bir yapıttır."

Martı Yayınları aynı zamanda yayınladıkları ve yayınlayacakları Dünya Klasikleri'nin bir listesini de paylaştı bunu da sizlerle paylaşıyorum. Takip etmek isteyenlere küçük bir bilgi olur :)

"World Romance Classics" kapsamında çıkan eserler 

Jane Eyre - Charlotte Bronte
Aşk ve Gurur - JANE AUSTEN
Uğultulu Tepeler - Emily Brontë
Kamelyalı Kadın - Alexandre Dumas
Anna Karenina - Lev Tolstoy 

"World Romance Classics" kapsamında çıkacak eserler:

Tess - Thomas Hardy
Lady Chatterley'nin Aşığı - D. H. Lawrence
Masumiyet Çağı - Edith Wharton
Madam Bovary - Gustave Flaubert
Yüzbaşının Kızı - Aleksandr Puşkin 
Vadideki Zambak - Honoré de Balzac
Lorna Doone - R. D. Blackmore 
Operadaki Hayalet - Gaston Leroux
Sicilya'da Bir Aşk Hikayesi - Ann Radcliffe
Kızıl Damga - Nathaniel Hawthorne 

1 yorum :

  1. çok istiyorum bu kitabı , tam zamanında , yayınevi bakıyordum:)teşekkür ederim ,..

    YanıtlaSil

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın