12 Eylül 2013 Perşembe

0 Aspendos Yayınevi'nin 3 Yeni Kitabı

Aspendos Yayınevi çok yakında okuyucuları ile buluşturacağı kitapları tanıttı. 
Henüz yeni yayınlanmaya başlayan kitapların oldukça ilgi çeken ve birbirinden farklı türlerde olduğunu gösterdi. 

İşte Aspendos logosuyla raflarda yerlerini alacak olan üç yeni kitap.İlk tanıtacağım kitap Laura Andersen kaleminden Boleyn Kralı. 

"Boleyn Üçlemesi"nin ilk kitabı olan Boleyn Kralı, 16 yüzyıldan izler taşıyan, İngiltere tarihine dayanan, tarihi ve aşk romanı. Birçok okuyucunun Philippa Gregory kitaplarından tanıdığının Anne Boleyn'in oğlunu konu alıyor. Anne Boleyn'i tanıyanların bu kitabı okuyacağından eminim şahsen ben okumayı düşünüyorum.

Kitabın konusunu aşağıda sizlerle paylaşıyorum:
William olarak bilinen daha on yedi yaşındaki Dokuzuncu Henry, krallığın baskılarına bağlı ama kendisini kanıtlama konusunda endişelidir. Fransızlarla olan endişe verici savaş ve Katoliklerin ülkede istan tohumları ekmesiyle William,yalnızca üç kişiye güvenir: büyük ablası Elizabeht,en yakın arkadaşı ve vefalı danışmanı Dominic ve William'ın annesi Anna Boleyn'in kraliyet vasisi olarak büyüttüğü genç yetim Minuette. 
Sırlar, ihanet ve cinayete karşı William, kendi krallığı için savaşırken bulur kendini. Ancak Dominic de o da Minuette'ye aşık olunca tudorların üsttüne aşkla dolu bir saplantı çöker.İçlerinden birisi,İngiltere'nin gelecğeini değiştiren şaşırtıcı bir kaderin cilvesiyle kralın arcularının bedelini ödeyecektir. 
Anne boleyn üçlemesinin bol entrika, aşk ve aksiyonla örtülü ilk kitabı Boleyn Kralı'nda kaderin tek bir cilvesiyle nelerin farklı olabileceğine dair büyüleyici bir yolculuğa çıkacaksınız.
İkinci olarak tanıtacağım kitap Rahcel Hartman kaleminden Seraphina. 

"Seraphina Serisi"nin ilk kitabı ve serinin adını taşıyan kitap fantastik bir dünyanın kapısını aralayacak okurlarına. Genç yetişkin, fantastik, macera ve gizemleri içerisinde barındıran kitap olduğunu söylemeliyim.
Ayrıca kapak tasarımı da oldukça cezbedici :)

Kitabın konusunu sizlerle aşağıda paylaşıyorum:
Goredd Krallığı'nda kırk yıllık barış, insanlar ve ejderhalar arasındaki itimatsızlığı hafifletmekte çok başarılı olmamıştı. İnsan kılığına girerek, ejderhalar elçi olarak saray meclisine katılıyor, alimler ve öğretmenler olarak da mantıkla ve matematiksel zekalarını üniversitelere ödünç veriyorlardı. Anlaşmanın yıl dönümü yaklaşırken ise sinirler gergindi. 
Seraphina Dombegh'in iki taraftan da korkmak için sebepleri var. Olağan dışı şekilde yetenekli bir müzisyen olan Seraphina, tam da kraliyet ailesi üyelerinden biri, ejderhalara yaraşır bir tarzda öldürülmüşken saraya katılır. Soruşturmanın içine düşünce, Kraliçe'nin Muhafızları'nın algıları tehlikeli bir şekilde kuvvetli komutanı Prens Lucian Kiggs ile birlikte çalışır. Barışı yok etmeye yönelik meşum bir plana dair ip uçlarını ortaya çıkarırken, Seraphina kendi sırrını,i müzikal yeteneğinin ardındaki sırrı korumaya çalışır, öyle kötü bir sır ki ortaya çıkması hayatı anlamına gelebilir. 
Rachel Hartman'ın zarifçe yazılmış, bir solukta okuyacağınız bu fantastik ilk kitabında Goredd Krallığı'nda nefes kesen serüvenine davetlisiniz.Üçüncü ve son kitabımız da Vaddey Ratner kaleminden Banyan Ağacının Gölgesinde.

Kitap, tarihi ve politik geçişleri konu alıyor. Savaşın soğuk yüzünü, Asya kültüründe anlatan bir kitap. Herhangi bir seriye ait değil bağımsız bir kitap. 

Kitabın konusunu aşağıda sizlerle paylaşıyorum.
7 yaşındaki Raami için çocukluğunun yıkıcı sonunu babasının gün ağarmadan eve dönmesiyle başlar. Babası, Kampoçya'nın başkenti Phnom Penh sokaklarını istila eden iç savaşın ayrıntılarını beraberinde getirir.Çok geçmeden ailenin muazzam derecede imtiyazlı dünyası devrim ve zorunlu göz karmaşasına karışır. 
Sonraki dört senede Raami, ailesinin ölümü, açlık ve acımasız zorunlu çalıştırmaya göğüs gererken çocukluğundan kalan tek bir ize dört elle sarılır: babasının o an anlattığı hikayeler ve şiirler. Hafızasının derten ve idam için bir gerekçeden başka bir işe yaramadığı sistematik bir şiddet ortamında Raami, olasılık dışı bir hayatta kalma mücadelesi vermeye başlar. 
Yazarın sıra dışı dil yeteneğini gözler önüne seren Baynan Ağacının Gölgesinde hikaye anlatmanın üstün gücünü ortaya koymakla beraber insan direncinin ustaca anlatılmış bir öyküsünü sizlerle buluşturuyor.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın