25 Aralık 2017 Pazartesi

6 Monica McCarty - İntikam (Highland Guard #4)


~~~*~~~
Savaş bir lağım çukurundan farksızdı. Herkes kirlenirdi. 
Herkes. 
~~~*~~~

Monica McCarty'nin yayınlanmış son kitabını da okumuş bulunuyorum. Evet seri devam etmeyecek ve evet bu seriyi deli gibi sevsem de ne yazık ki hasret kalacağız ama bu demek değil ki okumayacaktım. Bu kadının yarım kalacağını bilsem de serilerini okurum çünkü cidden süper yazıyor. 

İskoç Muhafız Alayı, orijinal dilindeki ismi ise Highland Guard Serisi'nin 4. kitabı serinin en güvensiz olduğu izlenimi veren sessiz ama bir o kadar ne yapacağı kestirilemeyen karakteri Lachlan MacRuairi yani nam-ı diyar 'Yılan'ının kitabıydı. 

Bu karakterleri ilk kitapta tanımıştık ama Lachlan hep gizemini korumuş, geçmişinde yaşadıkları sır kalmış bir kere aşktan canı yanmış kalbi kırılmış ve insanlara karşı özellikle de kadınlara karşı duygusal anlamda güvenini kaybetmiş bir adamın hikayesi...

~~~*~~~
Elinde kalan tek şey gururuydu. Gurur onu güçlü tutacaktı. Hayatta kalmasına yardımcı olacaktı.
~~~*~~~

Ve bir de... inandıkları ve idealleri uğruna her şeyi geride bırakıp her daim kalbinin buruk olmasına neden olan seçimlere zorlanan ve bunun için de oldukça büyük bedeller ödeyen genç bir kadının hikayesi...

Kısacası aslında çok genç yaşlarda çok büyük vurgunlar yemiş ve şimdi hayatta kalma savaşı veren iki insanın kalplerindekini kabullenememe ve birbirlerini yaralayarak ret etmesinin hikayesi... sonrasında mutluluğu bulmalarının...

Öncelikle demeliyim ki yazarın kurguları anlatış biçimi çok güzel. Gerçekliğin... tarihin... o eşsiz kokusunu alıp içerisine kurgusal karakterler serpiştirip... tarihi bir aşk romanına çevirirken aynı zamanda öğreten de eserlerde ortaya koyuyor. Şu seride şunu öğreniyoruz ki İskoçya'nın yeniden bağımsızlığı ilan edilirken oldukça canlar yandı evet her savaşta yanar ama İskoç halkı cidden dağılmışken bir bütün olmasını bildi... Kitap bize bu tarihi bilgiyi anlatırken aynı zamanda aşkı da içerisine serpiştirdiği kitaplarında kalbimizi o soğuk savaş rüzgarlarında sıcak tutmasını biliyor ve pır pır ettirmeyi başarıyor. Bu yüzden bu kadının kitaplarını ve kurgularını seviyorum.

~~~*~~~
"Neden yaptın bunu? Neden o kadar çok şeyi tehlikeye attın?"
"Çünkü ona inanıyorum. İnsanın inandığı şeyler uğruna mücadele etmeye değer." 
~~~*~~~

Kitabın kısaca konusuna değinmeyeceğim çünkü arka kapak yazısı yeterince açıklayıcı kitap içeriğine giren detaylı bir yorumdan sakınacağım. 

Ama söylemek istediklerim de yok değil :) 

Bella'nın bütün o esareti süresince ki gücü hayranlık uyandırıcıydı. Lachlan'ın göründüğünden fazla yetenekli ve gözü kara olması... bütün her şeye direnebilmesi süperdi. Hele ki arkadaşı yanan bir yerde kalınca içeri girip kurtarması... 

Savaşın bütün acımasızlığında Bella ve Lachlan'ın kalplerindeki o kıvılcımı okumak iste paha biçilemezdi. 

Ben çok sevdim. Cidden heba olan bir seri oldu bence. Keşke devamı gelse... keşke başka bir yayınevi yayınlasa bu seriyi diye dua edeceğim hep. 

~~~*~~~
Lachlan uğruna savaşmaya değecek bir adamdı.
~~~*~~~

Yeniden bütün kitapları çıksa yeniden alırım ve yeniden okurum. O kadar seviyorum yani düşünün ve eğer bir historical romans severseniz... hele ki İskoçlar vazgeçilmeziniz ise mutlaka deneyin bu seriyi. 

Highland Guard Serisi (İskoç Muhafız Alayı)

Kitabın adı    : İhanet
Orijinal adı   : The Viper
Yazarı           : Monica McCarty
Çevirmen      : Belgin Selen Haktanır
Seri bilgisi     : Highland Guard  #4
Yayınevi        : Koridor 
Sayfa sayısı    : 440

Kitabın tanıtım yazısı:

Uğruna savaştığı adaletin pençesinde kalmak mı, yoksa onu alev alev saran tutkuya esir olmak mı?

Muhafızlar arasında soğukkanlılığı ve gizli görevlerdeki ustalığından dolayı "Yılan" lakabı ile anılan Lachan MacRuairi güvenilmesi zor biridir. Sadakatini yıllar önce yitirmiş, kayıtsızlığı ise acı bir ihanetle mühürlenmiştir. Ancak Lachan, Bella MacDuff'ı kaçırıp onu kralın taç giyme törenine ulaştırmakla görevlendirildiğinde her şey değişir. Kibirli görünümüyle kontes, onun yeniden aşık olmama yeminini tehlikeye atacaktır. 

Tutkulu ve fedakar bir kadın olan Bella, tacı Bruce'a giydirerek hem İngiltere kralına hem de kocasına meydan okuyunca bunun bedelini ağır bir şekilde öder. Kızını ondan uzaklaştırırlar, artık kısıtlanmış olan özgürlüğü de elinden alınmıştır. Barbarca mahkum edildiğinde çocuğunu geri almak için tüm varlığını ortaya koyar, ne var ki bu, çelik bakışlı acımasız savaşçıya ruhunu açmak anlamına gelecektir.

6 yorum :

 1. merhabaaa, geçen gün birkaç yazınıza yorum yapmıştım yaa, julia queen ile ilgili, görmediniz herhalde, bişi sormuştum da, baksanıza yorumlarıma bi :) görüşürüüz yinee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen bakacağım yorumunuza. Muhtemelen gözümden kaçmıştır mutlaka yanıt atardım yoksa.

   Sil
 2. heey merhabaaa, blogumda son yazımda birazcık blogunu tanıttım, hadi işallah bikaç kişi daha keşfeder sıkı blogunuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim tanıtımınız için :)

   Sil
 3. Okumak için sabırsızlandım doğrusu... Sayende farklı tarzda kitaplara da artık bir gözatmam gerektiğini anladım. Hep Türk yazarlardan okuduklarıma biraz Yabancı yazarları da eklemeliyim.

  Bu arada yeni keşfettim takipteyim bana da beklerim.

  birsenle.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba , :) umarım farklı tarzları da beğenirsiniz. Hep aynı tür bazen sıkıcı olabiliyor farklılık iyidir bence ;)

   Sil

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın