3 Aralık 2013 Salı

1 Martı'nın Sıradaki Klasiği "Lady Chatterley'in Aşığı"


Martı Yayınları, klasikleri yayınlamaya devam ediyor. 

Sıradaki çıkarmaya hazırlandığı Dünya Klasikleri'nden olan "Lady Chatterley'in Aşığı"... 464 sayfa olan kitap 17,00 TL'den 5 Aralık'ta satışa sunulacak. 

Açık olarak fikrimi söylemek istediğim bir konu var o da kitabın üstündeki kale resmini güzel buldum ama şu kadın figürü artık o kar çok kitap kapaklarında görünmeye başlandı ki sanki başka model başka poz başka resim yok da hep bu kullanılıyor... Bu yüzden kapağı pek sevemedim :/

Neyse kitabın konusunu sizlerle paylaşıyorum:
Yasak bir dokunuş ne kadar uzun sürebilir? 19. yüzyıl İngiltere’sinin puslu atmosferinde geçen Lady Chatterley’in Âşığı, aşkı arayan bir kadının kendini yasak bir ilişkinin içinde bulmasıyla yaşadığı duygu karmaşasını konu alıyor. Çıkmaza giren ilişkisi sebebiyle sıkıcı bir hal alan evliliğinden bunalan soylu kadın ile işçi sınıfına mensup bir adam arasındaki tutkulu ilişkiye tanık olurken, kadın-erkek ilişkisindeki çatışan değerleri ve hayata dair gelgitleri sorgulama fırsatı bulacaksınız. 
D. H. Lawrence ele aldığı konuyla ve yaşadığı döneme nispeten oldukça cesur bir üslup kullanmasıyla tutucu kesimler tarafından tepki almış olsa da, Lady Chatterley’in Âşığı, klasikler arasında yer edinmeyi başarmış bir romandır. Lawrence hikâyenin arka planında Sanayi Devrimi’nin insanlar üzerindeki yıkıcı etkilerini anlatırken, sınıflar arası çatışmayı da eleştirel bir dille ortaya koyuyor. Bu yaklaşımı, onun çağına ışık tutan yazarlardan biri olmasını sağlıyor.

1 yorum :

  1. Kısa bir süre önce Yapı Kredi Yayınlarından almıştım bilsem beklerdim:)

    YanıtlaSil

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın