10 Aralık 2015 Perşembe

1 Özge Erkin - Destan (Racon #1) // Okuma Etkinliği


~~*~~ 
"Ey can!
Sev beni dersin her adımında
Bilemezsin kalbimdeki yaradan kırmızıdır ellerim..."
~~*~~ 


Devran Yaman... Nam-ı Diyar Destan!!!.

Bu adama bu kitaptan başkası yakışmazdı... ki bir yazarda bir karaktere anca bu kadar yakışan bir kitap yazardı zaten...

Özge Erkin'in kalemiyle Masum Koza kitabıyla tanışmış ve beğenmiştim. Konuyu kurgulama biçimi, şiirsel anlatımı, aksiyon, hareket ve romantizm ile harmanlanmasıyla gönlümü fethetti diyebilirim.
Masum Koza'da az çok kalemini tahmin etmiş ve beğenmiştim. Sonra Destan kitabıyla... bence yazar da kendini aşmış! :)

Ben ki şiirsel anlatımı sevmem romanlarda ama ben bile beğendim ki bu kitap şiirsel bir şekilde anlatılmasaydı yarım kalırdı diye düşünmeden edemiyorum.

~~*~~ 
"Ey can!
Al beni dersin her salınışında
Görmezsin canımdaki acıdan karadır kaderim..."
~~*~~ 

Kitabın konusuna kısaca değinmek gerekirse; Masum Koza kitabında tanıdığımız Devran ve Efsun çiftinin hikayesini okuyoruz. Efsun iş hayatının bunaltıcılığından uzaklaşıp bir dağ evinde kalmaya başladığında Devran ile karşılaşır. İlk gördüğü anda aşık olduğunun farkında olan Efsun, kendi vazgeçmişlikleriyle yarım kalan hayalleriyle Devan'ın geçmiş acısı, yaralı yüreği, yarım ruhunu tamamlamayı kendine görev bilerek hem Devran'ın yüreğine aşkı serpiştirecek hem de ilk defa kendi için bir şey yapıp Devran'ı kendine alacaktı. Amacı bu olmasına buydu ama hiç de kolay olmayacaktı. Hele ki.. işin içine Destan girince... Efsun'u zorlu bir sınav bekliyordu bu sınavda ya sınıfta kalacak ve kalp ağrısı çekecekti ömür boyu ya da her şeye rağmen pes etmeyecek sevdiğini olduğu gibi kabul edecek ömürlük bir aşkla yıkanacaktı...

Zor, imkansız hatta olmaması gereken bir aşka gönlünü açan Efsun'un destanlar yazan Devran'ın yaralı ruhuna merhem olurken aşkın ışıltısını ikisinin üzerine yağdırma çabasını konu alıyor.

Böyle anlatıldığında aşk hikayesi... belki birazcık acıtasyonlu ama mutlu son garantili görünüyor gibi sanmayın... bu kadar basite indirgenemeyecek kadar iyi bir kitap!

~~*~~ 
"Ey can!
Yak beni dersin her sarışında
Hissetmezsin, içimdeki nardan alazlıdır tenim..."
~~*~~ 

Evet, dram kısımları var... okurken göz dolduran iç çektiren kalp burkan kısımlar... evet aşk kısmı da var... romantik, gülümseten kalbinizi pır pır ettiren... evet gerilim, atraksiyon da var... hani vurdulu kırdılı, patlamalı ölümlü heyecanlandıran kalp atışını hızlandıran cinsinden... Evet, daha ne olsun ki... her bir şey var yani ;)

Efsun'un pes etmeyen kalbi, Devran'ın ürkütücülüğünü umursamaması, aşkı için savaşması bunun yanında hayranlık uyandıran deli cesareti süperdi. Her satırından keyif aldığımı söylemem lazım. Devran'ın geçmişi insanın içini burkuyor. İtiraf etmek gerekirse detaylar gözlerimi doldurdu diyebilirim... ama en çok koyan da Efsun'un Devran'ın yanı başındayken başına gelenler... racon için bilek kesip dövüşmeler ve Efsun'un tek bir kelimesi... "hamileyim."

Şimdi niye yukarıdaki üç alıntı kırmızı diye düşünebilirsiniz ama o satırlar özel satırlar... özel anlar... işte o kısımlar... belki de kitabın en vurucu yerlerine aittir. Devran'ın Efsun'u kalbine buyur ettiği yerlere... :)
~~*~~ 
"Kalbime hoş geldin derdim de, 
kalbimin olduğu yer de üç mermer dikili, nasıl buyur edeyim seni?"
~~*~~ 

Her sayfası çok hoşuma gitti. Diyorum ya... Devran'a bu kitaptan daha aşağısı olmazdı... böyle bir kurgudan başkası yakışmazdı...

Bayıldım! İlk kitaptan çok daha güzeldi, bir okuru tatmin eden, duyguları yerinde dozunda bırakılan gereksiz kıskançlık krizleri, tripcanlar, kavgalar olmadan... her şey dolu dolu, ama bir o kadar da tadı damağında kalan cinsinden bir kitaptı!

Kesinlikle okuyun!!!

Bu arada Özge Hanım, Kutsal ve Kılıç'ı da rafımda görmek istiyorum... sesime kulak verin ve onları da kitaplaştırın :)

Ahh bilmeyenlere kısa bir bilgi olsun Kutsal ve Kılıç kitapları Racon serisinin kitapları :)

Racon Serisi:
  • Destan
  • Kılıç
  • Kutsal

Yazarın Diğer Kitapları
~~*~~ 
"Bir saat ile bir dakikanın farkını neyle ölçüyorsun sevgilim? Ölüm bile bir saniyede buluverirken insanı aşkın bulabilirliği mi ürkütüyor seni?"
~~*~~ Kitabın adı      : Destan
Kitabın yazarı : Özge Erkin
Seri sıralaması :  Racon #2
Yayınevi           : Olimpos
Sayfa sayısı      : 440

Kitabın tanıtım yazısı :

Cehennemde yanmak da, cennete kavuşmak da yasak...

Bedeninin arafında sıkışıp kalmış, ruhu ikiye bölünmüş bir adam ve her iki yaralı ruha da şifa olacak bir kadın… Ben Devran, Kaleminden satırlara aşk damlayan. Dününü bir avuç külle sonsuzluğa uğurlayan. Kalbinin atışını hiçe sayan, canı yanan yarasında tuz basan, yitik Devran Ben Destan, Devran'ın bittiği yerden başlayan. Kalemi kırıp eline silah alan. Yarınını bir karış toprağa koyan. Kalbini söküp atan, can yakan, yaraları kanatan, acımasız Destan… 

Aşk kurşun gibi; hedefi belli, hızı belli, izi belli. bir kere izini bıraktı mı ömrü belli...


a Rafflecopter giveaway

1 yorum :

  1. Kalemine öldüğüm hatunun en sevdiğim eserlerinden <3

    YanıtlaSil

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın