20 Şubat 2016 Cumartesi

0 Jennifer L. Armentrout - Direniş [ Lux #5 ]


~~~*~~~
"Seni iyileştirmek ve yanımda tutmak için türümün bütün kurallarını çiğnedim Seni güvende tutmak için yakıp kül ettim. Senin için öldürdüm. Benim için ne kadar değerli oluğunu unutacağımı mı sandın. Bu dünyadaki, herhangi bir şeyin sana karşı aşkımdan daha güçlü olacağını mı düşündün?
~~~*~~~

Ve Lux Serisi biter Daemon Black gider...

Lux Serisi'nin 5. kitabı Direniş, artık bütün olayların sonuçlandığı, her şeyin bir sona bağlandığı bir kitap olmuş. Zaman zaman güzel zaman zaman eleştirilecek detayları olan bir kitaptı ama yine de bir seriye hele de bu seriye yakışan bir kitap mıydı? İşte bunu bilemiyorum.

4. Kitap Köken, oldukça fena bitmişti. Luxen'ler dünyaya gelmiş Daemon, Dawson ve Dee onların çağrılarına kulak vererek bizimkileri yalnız bırakmıştı. Soluksuz kalan kitap 5. kitap Direniş ile devam etti. Dünya istila edilme tehlikesi altındayken Luxen'lere karşı bir savaş başlatılıyor...
Öncelikle kitapta hoşuma giden kısımları söylemek istiyorum.

Başında kitap güzeldi, hatta oldukça iyi ilerliyordu. Katy'nin Archer, Luc ve Beth ile geride kalması, ne yapacağını bilememesi, daha da önemlisi başında neler olduğunu anlayamaması... Luxen'lerin dünyaya geldiklerine yaptıkları... çok iyiydi. O kısımları beğendim. Öldürme safhaları güzel anlatılmıştı. Luxen'lerin insanların enerjilerini emme ve onları öldürme kısımları...hoşuma gitti.

Daemon ve Dawson'ın Luxen'lerin yanındayken onlarla birlikte olup ama kendi türlerinin bağına karşı koyabilmesi... güzel bir düşünceydi kurgu genelinde ama eksiklikler vardı bence... o satırların ifadesinde bir şeyler eksik gibi geldi. Neyse...

Luc ve Archer kitapta en sevdiğim karakterler oldu... hele ki Luc... küçük velet seni dedim kitabı okurken. Tam korkulması gereken bir karakter Luc.

Çok detaya gitmeyeceğim, tek tek bahsetmek istediğim noktalara değinirsem kitabı okumanıza gerek kalmaz o yüzden atlıyorum bu kısmı...

Ancak özellikle demek istediğim bir kısım var. Luxen'leri dünyaya çağıran kişi ve çağırma sebebi... insanlardan nefret etmesi... falan filanı... bana tüm kitap ve seri boyunca çok saçma geldi. Yani Luxen'ler yaşamak istedikleri için dünyayı istila etselerdi daha mantıklı olurdu ama ardındaki neden...komikti. Bu kitaba bu seriye yakışmadı ne yazık ki!

Genelde seri kitapların son kitapları serinin doruk kitabı olur. Beklentilerin üstünde... kelimelerin kifayetsiz kalacağı kadar kusursuz bir kurgu olur ama ne yazık ki bu kitap bana onu hissettiremedi. Biliyorsunuzdur bu seriyi ben çok severek takip ettim. Son kitap için beklentilerim büyüktü hele ki Köken muhteşem olunca... bundan da aynı performansı bekledim ama olmadı...

Evet güzeldi... ama 5 üzerinden 5 lik değildi ne yazık ki! Eksikler hatta yetersiz kalan detaylar vardı!

Onları es geçersek eğer... savaş sahneleri, Luxen'lerin insanları asimile ettikleri kısımlar falan çok iyiydi. Görünenin altındakiler, sebepler yeterli değildi!

~~~*~~~
Hayatın tehlikedeyse seni güvenceye almak için elimden ne gelirse yaparım.
Aşk insana böyle yaptırır değil mi?
~~~*~~~


Kitabın adı    : Direniş
Orijinal adı   : Opposition
Yazarı           : Jennifer L. Armentrout
Çevirmen      : Barış Emre Alkım & Bilge N. Zileli Alkım
Seri bilgisi     : Lux #5
Yayınevi        : DEX
Sayfa sayısı    : 364

Kitabın tanıtım yazısı: 

Dünyanın sonuna tanık olursam, evimin çatısında oturup, R.E.M. dinleyecektim.
Ama gerçek hayat hiç de öyle havalı değil, inanın bana.
Luxen'lerin geldiği o gece her şey değişti ve Daemon gitti.
Geri gelecek mi, bilmiyorum.
Saf mı değiştirdi, hiçbir ? krim yok.
Beni hâlâ seviyor mu, emin değilim.
Eğer Luxen işgalinden kurtulabilmek için az da olsa bir
şansımız varsa, bu ancak düşman ile işbirliği yaparsak mümkün olacak.

Hangi düşmanla mı?

Bir tahminin vardır eminim ?

Dünyaca ünlü usta yazar Jennifer L. Armentrout'un
efsane serisi LUX,
son kitap DİRENİŞ ile tozu dumana katıyor.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın