12 Haziran 2016 Pazar

1 Molly O'Keefe - Sen Bilmesen de ( Crooked Creek Ranch #1 )


~~~*~~~
Bir milyon yıl kadar önce erkekler ve hissettirdikleri, en sevdiği şekerlemeydi. Tatlıdan da tatlı. Ama artık değildi.  O kadın bir daha geri dönmemek üzere gitmişti. Artık tutkudan daha güçlüydü, arzudan da daha çetindi. Bir daha asla bir erkek tarafından dize getirilmeyecekti.
Bir daha. Asla...
~~~*~~~

Uzun zamandır okunmayı bekleyen bir romans daha :) Açıkçası bunu Tüyap'tan almıştım ve kapak tasarımına bayılarak almıştım. Konusunu okumayıp kapağına bakarak aldığım bir kitap olmuştu ama beni hayal kırıklığına uğratması. Nasıl kapağını sevdiysem kitabın kendisini de sevdim.

Molly O'Keefe daha önce okumadığın bir yazar olmasının yanında oldukça akıcı bir kurgu yeteneği olduğunu düşündüğüm bir yazar oldu. Kitabın arka kapağını okuduktan sonra klasik bir kurgu olacağını düşünmüştüm ama yazar beni şaşırttı. Biraz klasik konudan uzaklaşmış ve içerisine azıcık adrenalin katmış... aile ilişkisi katmış... arkadaşlık ilişkisi katmış... kariyer hevesi ve hırsı katmış... bu kısmını sevdiğimi söylemeliyim.


Zaman zaman imla hataları veya da çevirirken sanırım yazılmayan kelimeler olduğunu gördüm. (kelimenin eksikliği cümlenin gidişatından belli oluyordu.) Keşke olmasaydı.

~~~*~~~
"Ben satılık değilim." Sesi, kızgınlıkla karışık sert ve derinden gelen bir fısıltıydı. "Artık değilim."
"Hepimiz satılığız, Tara Jean Sweet."
~~~*~~~

Kitabın kısaca konusuna değinmek gerekirse, Buz Hokeyi oyuncusu olan Luc kariyerinin zirvesinde olduğu bir dönemde aldığı mektupla babasının genç bir sarışınla nişanlandığını öğreniyor. Kardeşinin ısrarlarıyla olaya müdahale etme gereği duyarak baba evine geri dönüyor iki kardeş. Luc'un babasının nişanlısı olan Tara ise geçmişinden saklanmak ve kendi ayakta durup kendini güvende hissedebilmek için Lyle ile bu nişanlılık oyununu oynayıp ölüm döşeğinde bir adamın çocuklarını görme isteğini yerine getirmek için orada bulunuyor. Beklenmedik bir şekilde Luc'un babasının ölümü ve açıklanan vasiyet herkesi şaşırtmakla kalmıyor Luc'u ve kardeşini bir süreliğini çiftliğe bağlıyor! Luc ve Tara arasındaki çekim kendini gösterirken Luc'un kariyeri de sallantıya düşüyor. Aşk, aile ilişkisi, güven ev arkadaşlıkla harmanlanmış bu kitapta Luc ve Tara birbirlerine aşık olsalar da önlerindeki engelle baş edip edemeyeceklerinin hikayesi.

Tara'nın geçmişi acıydı ama anlatılırken drama bağlamamıştı kitap ya da Luc ve Victoria'nın geçmişinde. Gereksiz yere trajedi yaratmak yerine karakterlerini güçlü gösterip o acıları geride bıraktıklarını ifade ettirmesinin yanında kitabında da geride bırakmıştı.

Luc'un annesi Celeste'nin tavırlarından tutunda kardşei Victoria'ya kadar birbirlerine karşı sevgileri kızgınları çok güzel işlenmişti. Ayrıca Tara ile olan ilişki de çok iyiydi.

~~~*~~~
".Hissetmek istemediğim bir şeyi hissettiğim halde hissetmiyormuş gibi davranamam. Şalterleri indirip rol yapamam."
~~~*~~~

Özellikle Celeste'nin Tara'nın işiyle ilgili tutumu beklenmedik ve şaşırtıcı bir şeydi.

Tara'nın geçmişi kendini gösterdiğinde biraz hareket geldi kitaba itiraf etmek gerekirse ki ben hareketi her şekilde severim kitaplar ;)

Luc'un aşkına sahip çıkıp da onu elinde tutma çabası ve Victoria'nın tek başına ayakta kalabilme çabasını okumak süperdi.

Tara bambaşka bir olaydı zaten. Beklentimin üstüne çıktı kitap diyebilirim. Son sayfalar beni en çok tatmine den yerlerdi. Luc'un sözleri ve Tara'nın davranışları... çok sevdim :)

~~~*~~~
"Tara, beni dinle çünkü gerçek bu. Benim gerçeğim. Sen ne zaman hazır olursan, ben seni bekliyor olacağım. Hayatın seni bekliyor olacak."
~~~*~~~
Kitabı beğendim, kuru kuruya bir aşk hikayesi değil de birçok şeye değinmesi ve kurgulanma şekli hoşuma gitti.

Crooked Creek Ranch Serisi Kitapları;

  • Sen Bilmesen de
  • Can't Hurry Love
  • Crazy Thing Called Love


Kitabın adı           : Sen Bilmesen de
Orijinal adı          : Can't Buy Me Love
Yazarı                   : Molly O'Keefe
Seri / Sıralaması  : Crooked Creek Ranch #1
Çevirmen             : Burcu Gönül
Yayınevi               : Nemesis Kitap
Sayfa sayısı           : 432

Kitabın tanıtım yazısı:
Taşrada doğup büyüyen Tara Jean Sweet, geçmişindeki her şeyden uzaklaşmış ve kendine yepyeni bir hayat kurmuştur. Bu hayatın merkezinde ise işi vardır; ancak şimdi o da tehlikededir. Patronu Lyle, uzun zamandır görüşmediği çocuklarına ulaşabilmek için onu bir oyunun içine sürüklediğinde, işini elinde tutmak isteyen Tara'nın pek de seçim şansı kalmamıştır.

Bu oyunda kendisi için yazılan rol oldukça basittir. Tara'nın tek yapması gereken, Lyle'ın servet avcısı nişanlısı rolünü oynamaktır.Ancak Lyle'ın buz hokeyi oyuncusu oğlu Luc, tüm cazibesiyle hayatlarına dâhil olduğunda, artık Tara için işini kaybetmekten daha büyük riskler söz konusudur. Kendisini bir servet avcısı olarak gören Luc'a gönlünü kaptırması an meselesidir.

1 yorum :

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın