20 Mart 2017 Pazartesi

1 Brenda Joyce - Gölün Sözü ( de Warenne Dynasty #2 )


~~~*~~~

"Az önce sana sadakat sözü verdim. Seninle ilgileneceğime söz verdim.
Ama sen görev duygundan vazgeçmiyorsun. Benimle uzlaşmıyorsun."~~~*~~~

Bana bu kitabın serinin en iyi kitabı olduğu söylenmişti ama Gönülçelen'den sonra onun kadar iyidir diye düşünmüştüm ama yanılmışım! Bu kitap tek kelimeyle muhteşemdi.

Bayıldım!

Serinin bence en iyisi bu ve daha iyisi olamaz!

Kitabın kısaca konusuna değinmek gerekirse, İskoçya'yı işgal etmek için önde bir keşif yapmak isteyen Stephen de Warenne (Rolfe de Warenne'in oğlu) kamp yaptığı yerde onları izlerken yakalanan İskoç Prensesi Mary'i esir tutar. Kimliğini Stephen'dan gizleyen Mary, Alnwick'e Stepten'ın kalesine götürülür. Daha sonradan kimliği ortaya çıkan Mary, adının temizlenmesi ve belki İskoçya ile barış sağlanmasına yardımcı olur diye Stephen ile evlenmek zorunda kalır. Bu evliliği başından beri istemeyen genç kadının kaçma girişimlerinden başarısız olan Mary sonunda Stephen ile evlenir. Ki zaten asıl olayda ondan sonra çıkar. Çünkü Normanlar ile İskoçlar arasında barış değil yeni bir savaş patlak vermek üzere... işte asıl mesele o zaman başlıyor çünkü İskoç Prenses Mary de Warenne, kocasına mı sadık olacak ülkesine ve babasına mı?

~~~*~~~

İçten içe, teslimiyet ya da düşmanlıktan çok daha fazlasını barındıran bir evliliği hayal ettiğini anladı. Sıcaklık, tatlı bir destek, nazik kahkahalar ve samimi bir sadakat hayal etmişti. Kalbinin parçalandığını hissetti; hem halini hem de kendisi için.

~~~*~~~


Entrikalarla, ihanetlerle ve savaşlarla dolu kitapta filizlenmeye korkan ama her şeyi göze alarak kendini gösteren bir aşkı okuyoruz.

Mary'nin asi ve güçlü kişiliğine hayran olmamak imkansız. Hele ki kendi doğru bildiği ve bir şeyler yapabileceğine inandığında her şeyi göze alarak hayatımı, geleceğini ortaya koyması... hayranlık uyandırıcı...

Stephen ise... tam bir de Warenne! Başka söze gerek yok bence.

Mary'nin Londra'da nehre itildiği zaman Stephen'ın çırpınışları çok iyisi. Resmen soluksuz okumama neden oldu.

Hep filmlerde ve kitaplarda Londra'daki sarayda dönen entrikaları ve kirli oyunları duyuyorduk bu kitapta da bunu okumak... en ince detaylarına kadar... o zamanlarda iyi ki yaşamamışım dedirtti.

~~~*~~~

 "Stephen, sapını kesmişin. Bu gül... tıpkı sancağındakine benziyor."
"Seninle aynı fikirdeyim, madam. Fark edeceğini ummuştum."
"Armanız ne anlama geliyor?"
"Diğer her şeyin üzerinde yükselttiği siyah alan güçtür, Mary. Ve bizimle savaşmak isteyebilecek olanlara uyarıdır. Üst kısmındaki beyaz alan saflık ve altın sarısı da asalet anlamına gelir."
"Ya gül?"
"Kırmızı gül, tutkunun sembolüdür, madam. De Warenne ailesi, gücüyle, onuruyla, asaletiyle ve kendisi için değerli olan davalara beslediği aşırı tutkuyla tanınır."
Stephen'ın söylediklerini doğru anladığını biliyordu; ona bu gülü neden verdiğini de. Karısına kendisini veriyordu.

~~~*~~~

İskoç Kralı Malcolm ve Normanlar -Stephen ve ordusu- arasındaki savaşı durdurmak adına Mary'nin yaptığı ise... içimden kızım sen süzme salak mısın? demek geldi. Cidden saçmalıktı, ki sonucunu çok ağır ödedi.

Hele ki Stephen'ın Mary'i almaya gelmesi ise... yeminle tüyler ürpertici ve tam da Stephen'a yakışır şekildeydi.

Savaş sırasında Mary, Edinburg kalesinde annesinin yanındayken okuduğum sayfalar yeminle içimi burktu. Bir savaşın sonucunu beklemek... çok zor olmalı... peki ya Mary ne yapsın? Bir tarafta sevdiği adam, kocası... diğer tarafta babası, kardeşleri ve ülkesi... zor bir ikilem!

Mary'nin Doug Mackinnon'ın yanına sığındığı zamanlar ve Mary'nin onu kaçıranların elinden kaçması... kızım sen süpersin diyebilirim arada her ne kadar salakça kararlar alsan da.

~~~*~~~

Ona sarılmak o kadar doğal hissettiriyordu ki...
bu adam güç, güvenlik, dürüstlüktü; hayattı.
~~~*~~~

Açıkçası Mackinnon'dan öyle bir tavır beklemiyordum ve istemsizce merak etmeden duramadım. Mackinnon, Mary ile evlenseydi nasıl olurdu diye?

Neyse...

Aşık Stephen, savaşçı Stephen, karısının ihanet ettiğine inanan Stephen ve sevdiği kadını kaybettiğini düşünen Stephen...

Stephen de Warenne'in her halini okuduk ve her haline ayrı ayrı aşık oldum.

~~~*~~~

Ona gülü verdiğinde, verebileceği en güzel hediyeyi; ölümsüz aşkını sunmuştu. Keşke geri alabilseydi fakat alamazdı. Onun gibi bir adam hayatında sadece bir kez ve sonsuza dek severdi.~~~*~~~

Çok konuştum... sanırım azıcık spoiler de verdim. Lütfen kusura bakmayın kendimi tutamadım.

Kelimenin tam anlamıyla 5 üzerinden 10 luk bir kitaptı. Serinin en iyisiydi! Süper ötesiydi!

Seriyi okuyun ve bence sırayla gidin :)

DeWarenne Dynasty Serisi Kitapları;


Kitabın adı           : Gülün Sözü
Yazarı                   : Brenda Joyce
Orijinal adı          : Promise of the Rose
Çevirmen             : Selim Yeniçeri
Seri Bilgisi            : DeWarenne Dynasty #2
Yayınevi                : Pegasus
Sayfa sayısı           : 472

Kitabın tanıtım yazısı: 

Düşmana esir düşen güzel bir prenses, tehlikenin ortasında arzu ve sevgiyi bulabilir mi? İskoçya'nın asi ruhlu prensesi Mary, Norman işgalciler tarafından, kimliği bilinmeksizin kaçırılmıştır. Güzel olduğu kadar inatçı genç kadın, kim olduğunu düşmana açıklamamakta diretmekte, sadakatinden ödün vermemektedir. Güçlü bir Norman lordu onu kollarına aldığındaysa tutkunun ve umudun gücünü keşfedecektir. Hayatını ülkesine adamış soylu bir savaşçı, mantığına değil, aşka güvenmeyi başarabilir mi? Savaşlarla katılaşmış, cesur şövalye Stephen de Warenne, fethettiği her şeyi kanının son damlasına kadar sahiplenip savunmakta kararlıdır. Buna, ruhunun en gizli özlemlerini uyandıran, altın saçlı esiri de dahildir. Genç savaşçı, Norman ve İskoç topraklarını kasıp kavuran çatışmaların ortasında, aşkın ateşinin savaşınkinden çok daha parlak olduğunu anlamaya başlayacaktır. Yalnız ruhların ve parçalanmış ülkelerin kaderi âşıkların ölümsüz yeminiyle değişebilir mi?

 "Kalbinizi esir alacak." -Johanna Lindsey-

"Brenda Joyce engelsiz tutkular ve ateşli sahneler yaratmakta rakip tanımıyor." -Romantic Times-

1 yorum :

  1. Bu yazarın birçok kitabına denk geldim ama okumak bir nasip olmadı yaa:(( Bilmiyorum nedense gereksiz bir önyargım var kendisi ne karşı umarım atlatıcam bir gün :)) Bu arada Kötü Çocuk Savaşlarının ilk roundu açıklandı ve 2. Roundda başladı:)) Açıkçası ben artık sonuçları tahmin bile edemiyorum bakalım neler olacak :)) Sizi ve değerli takipçilerinin de katılımını çok isterim :))
    Adresi: http://birkitapolsam.blogspot.com.tr/2017/03/fantastik-karakterler-savas-kotu.html

    YanıtlaSil

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın