26 Ekim 2012 Cuma

0 Elizabeth Elliott - Ya Hep Ya HiçTarihi aşk romanı severlerin seveceği bir kitap olduğu değişmez bir gerçek. Konusu güzeldi, ilgi çekici ve merak uyandırıcıydı ancak çeviri o kadar kötüydü ki yazarın diline yorum yapmak imkansız bu durumda. Bazı yerlerde saçma devrik cümleler vardı ve bazı noktaları da iki sefer okumak gerekiyordu anlayabilmek için. Yine de hoşuma gitti konusu aslında daha iyi bir çeviri ile çok daha harika bir kitap çıkabilirdi ortaya.

Kötü çeviriyi saymazsak ve onu görmezden gelirsek -ki ben kitabı okurken hep öyle yaptım cümleleri kendime göre düzenledim ve anlamaya çalıştım- mekan betimlemeleri fena değildi gözünde canlandırılacak derecedeydi, kitaptaki duyguların yansıtılması da öyle. Ha bir Garwood ya da McCarty kitapları ile kıyaslanamazdı ama onlardan sonra güzel diyebileceğimiz konu içeriğinde olan bir kitap. Umarım yazarın başka kitaplarını daha iyi çevirilerle okuma şansı elde ederiz.

Kitabı severek aldım çeviri hatalarını saymazsak severek de okudum ama tavsiye etme konusunda tereddütlüyüm. Tavsiye ediyorum okuyun derim sonra gelip de çeviri hatası olan kitabı tavsiye ettin diyebilirsiniz. Tercih sizin... Eğer tarihi aşk romanlarını seviyorsanız okumayı düşünün en azından.

Konusunu aşağıda belirtiyorum:

"Karanlık ve korkutucu…
Lady Tess, Remmington Kalesini üvey babasından geri almanın bir yolunu ararken, bunun kötülüğüyle ün salmış bir savaş lorduyla evlenmek olacağını hiç düşünmemişti. Acımasız ve korkusuz Kenric Montague yenilgiyi hiçbir zaman kabul etmemişti ve şimdi Tess’in ona bağlılığını ve sadakatini istiyordu. Fakat Tess, onu korumaya ant içmiş ve içindeki en tehlikeli arzuları uyandıran bu adama nasıl teslim olacaktı? 
Güzel ve masum…
Savaş yaraları ve doğumunun ardındaki karanlık gerçek sebebiyle Kenric asla evlenmeyecekti. Tess karşısında dayanılmaz bir tutkuya kapılan Kenric, karısının onu yumuşak başlı bir adama çevirmesine asla izin vermeyecekti. Fakat onları ayırmak için düzenlenmiş hain bir plan karşısında Kenric hayatını tehlikeye atarak sevdiği kadını korumak için elinden geleni yapacaktı."

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın