27 Ekim 2016 Perşembe

0 Emily Bleeker - Sır


~~*~~
Yalan söylemek biraz daha zor bir şey olsaydı belki bunu durdurması kolaylaşırdı, ama yalan söylemek çok kolaydı. Neden mi? Çünkü doğruyu söylemek her zaman çok daha zordu.
~~*~~

Hmm... kitabı sevdim mi sevmedim mi bilemiyorum. Çok kararsızım. Okurken sıkıldığım da oldu, merak edip sayfalarını hızlı hızlı çevirdiğim de oldu. Sonuç olarak ise ne hissedeceğime karar veremedim.

Yazarın ülkemizde yayınlanan ilk kitabı, değişik bir anlatımı olduğunu söylemeliyim hatta kurgusu bile oldukça ilginç ve değişikti. Hep olmasını beklediğim olaylar olurken kitabı sonu beklediğimin haricinde oldu o beni şaşırttı ve sırf bu yüzden bile kurgusunu sevebilirim :)

Kitabın kısaca konusundan bahsetmek gerekirse; kayınvalidesinin kazandığı tatilde ona eşlik eden Lillian özel uçuşları sırasında bir uçak kazası olarak uçak okyanusa düşüyor. Bir şekilde hayatta kalmayı başaran Lillian, Dave, Kent ve Margaret bir süre okyanusta akıntıyla sürüklendikten sonra bir adaya çıkmayı başarıyorlar. Tam bir karmaşa ve çaresizlik içerisinde hayatta kalma çabasıyla adada kendilerine bir yaşam kurmaya çalışıyorlar. Ancak bu kadar basit olmuyor oradaki hayatları. Beklenmedik şeyler olmaya başladığında hem bedensel hem de ruhsal sağlıklarına dikkat etme çabası ile savaş verirlerken kendi içlerinde birbirlerine karşı da savaş vermek zorunda kalıyorlar. Hayatta kalmak onlar için daha zor oluyor.

~~*~~
Lily'yle birlikteyken evi ne kadar özlediğimi unutuyordum, eski hayatımı hayal ettiğimde bile onsuz bir düzen oluşturamıyordum. Onun böyle hissetmediğini biliyordum, yani Jerry'yi tereddütsüz tercih edeceğini biliyordum ama bu adada onsuz hayatta kalamazdım ve o gittiğinde nasıl yaşayacaktım.
~~*~~

Kitap sadece adada geçen kısımları anlatmıyor. Aslında daha çok Dave ve Lillian kurtulduktan sonra verdikleri bir röportaj sırasında geçmişlerini hatırlıyorlar. Adada geçirdikleri günleri, yemeklerini elde edebilme çabalarını ve duygularını...

Kitap bölüm bölüm geçmiş ve gelecek arasında gidip gelirken anlatım da Dave ve Lillian arasında gidip geliyordu.

Şöyle bir bakınca aklınıza şu gelebilir; evet, adada iki kişi birbirlerine aşık olurlar kurtulunca da evlenirler. Pat, mutlu son! Hayır öyle olmadı. Dave ve Lillian'ın önünde oldukça büyük bir engel vardı. Her ikisinin de farklı yerler bir hayatlarının olmasının yanında her ikisi de evliydi. Üstelik birinin iki küçük oğlu bile vardı.

Okurken ben de hep bunu bekledim ama öyle değildi. Bu yüzden bu kitabın sonun mutluluğu kişinin bakış açısına göre değişecektir.

~~*~~
Tüm hayatın boyunca rol yapmak zorunda kalacaksın ve o adada sahip olduğun tek gerçek şeyi, beni hatırlayacaksın.
~~*~~

Senin ve çevrendekilerin mutluluğunu bazen seçimlerin belirler ve bunun en iyi örneği bu kurgu olmuş.

Kitapta sıkıldığım kısımlar, durağan ilerlemesiydi. Öyle bir atraksiyon yoktu, hep aynı tonlamada ilerliyordu dolayısıyla arada bir atraksiyon olmayınca da okurken sıkılma durumum oldu. Sonlarına doğru biraz daha açıldı kitap ama o da sonlara doğru olunca bitti.

Kitaba dair nötr'üm. Bu yüzden merak ediyorsanız okumalı ve kendiniz karar vermelisiniz.


Kitabın adı           : Sır
Yazarı                   : Emily Bleeker
Orijinal adı          : Wreckage
Çevirmen             : Kerem Efendioğlu
Yayınevi                : İndigo Kitap
Sayfa sayısı           : 360

Kitabın tanıtım yazısı: 

Bazen yalan söylemek zorunda kalırsın. Bilirsin ki sevdiklerini korumanın tek yolu budur. Yalan, karşınızdakini inandırabildiğiniz zaman amacına ulaşır. Lillian da yalan söylemek durumunda kalmıştı. Eşine, çocuklarına, dostlarına; kısaca hayatına dahil olan herkesi bu yalana inandırmak zorundaydı. Dave mutsuz bir adamdı, çok sevdiği eşinden ayrılmak istemiyor fakat mutluluğun özlemiyle yanıp tutuşuyordu. Hayat, kader, tesadüf. Pek çok insanın yaşamını alt üst eden bir kaza… Bunların hepsi gerçekti. Lillian ile Dave'in hayatı da, acı gerçeklerin trajik kesişmesiyle birleşmişti. Artık "sır" iki kişinindi ve gerçeğin her zaman ortaya çıkmak gibi bir huyu vardı. Bir uçak, sırlarıyla birlikte okyanusun derinliklerine gömüldü. Artık suyun üzerinde sadece yalanlar yüzüyordu. 

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın