15 Mart 2016 Salı

0 Jennifer Weiner - Her Gün Biraz Daha Yakın


~~~*~~~
İlk aşk önemlidir. Bu senin hikayenin bir parçası.
Bu hayatın boyunca kendine anlatacağın bir hikaye.
~~~*~~~

Romantik, günlük bir kitap daha... Aslında günlük hayatta rastlanılabilecek her duygu anlatılmış.. Karakterler çok bizden birileri gibi...

Damdan düzer gibi başladım yoruma o yüzden duruyor ve sırayla gidiyorum.

Jennifer Weiner'ın daha öncelerden ülkemizde kitapları yayınlandı, okuyanlar kalemine aşinadırlar ama ben ilk kez yazarın kalemiyle bu kitapta tanıştım. Açıkçası dürüst olmak gerekirse sevdim mi sevmedim mi emin olamıyorum. sevdiğim yerler kadar sevemediğim yerler de vardı sanırım.

Kitap henüz küçük yaşlarda hastanede karşılaşan Andy ve Rachel'ın çocuk olmalarına rağmen aralarında yakaladıkları o sevimli kıvılcım aradan geçen onca zaman sonra bir dahaki karşılaşmalarında tekrar kendini gösteriyor. Daha sonra üniversite çağlarına geldiklerine devam ederlerken birbirlerinden kelimenin tam anlamıyla farklı dünyalarda olmalarına rağmen kalplerinin beraber çarpması ilişkilerini ilerletebilmek için yeterli sanıyorlar. Ama çevresel etkiler sonucunda tekrar yolları ayrılıyor... Sanmayın ki farklı yollara gidiyorlar... Hayır! Tekrar kader bunların yollarını bir araya getiriyor... Bazen aşkın yüceliğine inanmak gerekir... bu kitap bunu gösteriyor. Gerçekten seviyorsan, aşıksan sanırım bir yer de o aşk seni buluyor.

~~~*~~~
Andy "Buraya gelmelisin," dedi.
"Neden?"
"Çünkü daha güvenli."
"Güvenli," diye tekrarladım. Güvenli kelimesini sevmiştim.
Andy durdu, ama bu çok uzun sürmedi."Çünkü seni hala seviyorum."
~~~*~~~

Kitaba dair oldukça nötr durumdayım. Çünkü Rachel ve Andy arasındaki ilişkiyi sevsem de bazen o kadar sıkıcı hal aldı ki acaba yazar kitabı uzatmış mı yav diyemedem edemedim.

Bir de bazen üçüncü kişi tarafından anlatılan kitap bazen Rachel tarafından anlatılıyordu. Bu dolayısıyla beni biraz rahatsız etti. Ki zaten biliyorsunuz bu tür anlatımı genelde sevmem ben.

Kitap zaman zaman sıkıcıydı benim için ki zaten bazen okurken sıkılıp elimden bıraktığım da oldu ne yazık ki ama... bazen de keyifle okuduğumda oldu. Zevkle sayfaları çevirdiğim....

Bu yüzden beğenip beğenmeme arasında bir çizgide kaldım. Beğendiğim yerler de beğenmediğim yerler de vardı! Biraz fazla dramatize de geldi bazen de...

Bilemiyorum... sizin zevkinize bırakıyorum bu kitabı. İlginizi çekiyorsa okuyun. Bu tür kitaplar çünkü her okurun okumayı tercih edeceği değil, seçme okurların okuyacağı kitaplar bence... Tercih sizin :)


Kitabın adı    : Her Gün Biraz Daha Yakın
Orijinal adı   : Who Do You Love
Yazarı           : Jennifer Weiner
Çevirmen      : Eda Aksan
Yayınevi        : İndigo Kitap
Sayfa sayısı    : 384

Kitabın tanıtım yazısı: 


İkinci şans, gerçek aşk ve akıp giden yaşam üzerine unutulmaz bir hikaye...

Rachel ve Andy bir gece Acil Servis'te karşılaştıklarında sadece sekiz yaşındalardı. Doğuştan kalp rahatsızlığı olan Rachel ölümün kıyısında yaşarken, Andy kolu kırılmış yalnız bir çocuktu. Bir daha asla karşılaşamayacaklarını sanarak ayrıldılar...

Oysa zengin bir yaşam süren Rachel ve Philadelphia'nın belalı sokaklarından koşarak uzak durmaya çalışan Andy'nin yolları yıllar sonra yeniden kesişecekti, hem de bu kez aşkla!

Her Gün Biraz Daha Yakın'da Rachel ve Andy'nin aşkı, sevgiyi ve yaşamdaki doğruları arayışlarını okurken insanların ne kadar değişebileceğine ve gerçek aşka şahitlik edeceksiniz. 

"Weiner'in bu romanı saf romantizm ve kalbini sızlatacak satırlarla dolu… Yazarın karakterleri yaratma yeteneği okuyucuları hızla kendine bağlayacak. Rachel ve Andy'nin çocukluktan yetişkinliğe geçişinde onları tanıyacak, sevecek ve kendinizi gülmekle ağlamak arasında gidip gelirken bulacaksınız."
- Booklist 

"Okuyucular gülecek, duygulanacak ve kendilerini hikayenin içinde kaybolurken Weiner'in asıl sorusuyla karşı karşıya bulacaklar: "Ruh eşi gerçekten var mı?" Weiner bu romanında da ince ayrıntılarla karakterlere can veriyor. Bu kaybedilip tekrar bulunan sonsuz bir aşkın hikayesi…"
- Associated Press

" Yürekleri okşayan kusursuz ve dokunaklı bir hikaye."
-Kirkus Reviews

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın