21 Ocak 2018 Pazar

0 Kayla Olson - Kumdan Kale İmparatorluğu


~~~*~~~
"Bir şeylere inanmak zorundayım. Ve bence sen de zorundasın. Kimse neye doğru koştuğunu bilmeden öylesi bir kararlılıkla koşamaz."
~~~*~~~

Go Kitap'ın çıkarttığı günden beri merak ettiğim ve kapak tasarımıyla da oldukça ilgimi çeken Kumdan Kale İmparatorluğu bitti. 

Yazarın kurgusunu beğendim ama ayılıp bayılmadım. Açıkçası benim nazarımda ortalama bir kitap oldu. Kurgu güzeldi ama aynı zamanda biraz da yavan geldi. Belki daha genç kesimin hoşlanacağı türde bir kurgu ama benim için fazla durgun ve bazen fazla detaya boğulmuş gibiydi.

Kitap distopik bir kitap. Biliyorsunuz ki bu türü ben yeni yeni tanıyor ve bu türde yeni yeni kitaplar okuyorum ve okuduklarımdan da beklentim oldukça yüksek olur bu kitap yüksek beklentimi karşılamadı ama daha ortalama bir beklentiyle başlarsanız bence beğenebilirsiniz.

Kitabın ilk 100 hatta neredeyse ilk 200 sayfası çok durgundu zaman zaman sıkılır gibi oldum. Sonra Eden ve beraber kaçtığı arkadaşları adaya düşünce ve orada kaçırılan arkadaşlarını aramak içün ormanlığa dalınca aha hareketlenecek dedim ama o da pek olmadı. 

~~~*~~~
"Herkese her şey olabilirdi, hak edip etmedikleri önemli değildi."
~~~*~~~

Sonra erkekler geldi. Lonan ve Cass ve Phoenix... işte şimdi gelsin olaylar dedim biraz geldi. Biraz hareketlenir gibi oldu ama çok da hareketlenmedi. 

Sonra aradıkları şeyi buldular olaylar biraz o zaman hareketlendi o da son 150 sayfada falan oldu yanılmıyorsam. O kısımdan sonrası da hoşuma gitti açıkçası. 

Başlar sıkıcıydı ortalar azıcık bir şey vaat etti ve sonlar vaatleri gerçekleştirdi.

Ama genel olarak durgun, detayları olan bir kitaptı. 

Kitaba dair en sevdiğim karakter kesinlikle Alexa'ydı. Demezsem içimde kalır ;)

Daha fazla detaya giren bir yorum yapmayacağım. Eğer distopya türünün daimi bir okuruysanız sizin yorumunuzu görmek için okuyun derim. 

Ama genel olarak bakıldığında üzerinden 3 verebileceğim bir kitap. Bence çok kötü değildi ama çok da iyi değildi. Orta şeker bir şeydi. 

~~~*~~~
Aradığın şeyi bulmanın en iyi yolu, düşmanı saklandığı yerden çıkmaya ve seni aradığın şeye götürmeye zorlamaktır.
~~~*~~~

Keşke biraz daha hareket olsaydı ve daha ekşınlı olsaydı o zaman tadından geçilmeyecek bir kitap olurdu çünkü genel olarak kurgusu güzeldi. 

Kitabın adı    : Kumdan Kale İmparatorluğu
Orijinal adı   : The Sandcastle Empire
Yazarı           : Kayla Olson
Çevirmen      : Berk Göbekcioğlu
Yayınevi        : Go Kitap
Sayfa sayısı    : 506

Kitabın tanıtım yazısı:

DÜŞMAN DİŞLERİNİ GÖSTERİP KAN PEŞİNE DÜŞMEDEN ÖNCE YILLARCA KOYUN KILIĞINDA ARAMIZDA DOLAŞTI.

Savaştan önce Eden’ın güzel bir hayatı vardır. Sonra devrim olur ve her şey değişir. Kurt Sürüsü adında güçlü bir grup dünyayı ve kaynaklarını kontrol altına alır. Ailesini ve arkadaşlarını öldürür, onu tutsak eder. Ama Eden’ın Kurt Sürüsü’nün elinde can vermeye hiç niyeti yoktur. Sürünün elinden kaçıp yeryüzündeki son tarafsız bölge olan Sığınak Adası’nı bulmayı başarır. Ne var ki Eden’ı ve beraberindekileri burada da kötü bir sürpriz beklemektedir. Ölümcül tuzaklarla ve hiç beklemedikleri düşmanlarla dolu olan bu ada arkalarında bıraktıkları dünyadan çok daha tehlikeli bir yerdir. Adadaki ilk gecelerinde ortadan kaybolan arkadaşlarını ararken ölümün kol gezdiği bu yerde her biri kendi korkularıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın