10 Ağustos 2017 Perşembe

0 Isabel Cooper - Uyumsuz Leydi (Englefield #1)


~~~*~~~
Joan'un içinde yer aldığı savaş ne masum ne de ihtişamlıydı, sadece çaresizlik doluydu.
~~~*~~~

Veee bir zamanda yolculuk kitabı... bir historical romance... bir fantastik kitap... kelimenin tam anlamıyla 3'ü bir aradaydı.

Size bir şey ifade edeyim mi sanırım okuduğum ilk zamanda yolculuk kitabımdı. Şu anda bir tane daha okuyorum ama bu ilkti. Bir başlangıçtı benim için :) Ve oldukça güzel bir türmüş zamanda yolculuk diğer bir değişle time travel türü :)


İsabel Cooper, ülkemizde yeni tanınan yazarlardan. İlk kitabı da Englefield Serisi'nin başlangıç kitabı Uyumsuz Leydi. Zaman zaman durgun ilerleyen bir kurgu olsa da aksiyon başladığında da tam başlıyor. Bence kitabın eksiklikleri de vardı ama geneline bakıldığında oldukça iyiydi bence.

~~~*~~~
İnsan zihni çabucak uyum sağlıyordu. Bu bazen üzücü bir durumdu ancak eninde sonunda herkes ne olduğu önemli olmaksızın hemen her şeyi doğal karşılıyordu.
~~~*~~~

Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse; Joan, kendi zamanında yayılan kötülüğü durdurabilmek için 200 yıl öncesine gider, orada tanıştığı Simon ile o döneme uyum sağlamaya çalışan Joan'ın en büyük hedefi kötülüğün kaynağı olan büyücüyü durdurabilmektir. Bu amacını yerine getirebilmek için önce ona yaklaşması gerekiyor ve yaklaşabilmesi için bulunduğu döneme uyum sağlamalı ve uyumsuzluğunu göstermemelidir.
Bildiğimiz Historical Romans'lara zamanda yolculuk eklenmiş ve biraz da büyülerle süslenmişti. İlginç bir deneyimdi diyebilirim.

Joan'ın uyum sağlama sürecindeki kısımlar durgundu ve bazen bu durgunluk yorucuydu ve bir de Simon'ın hiçbir şekilde Joan konusunda duygularına izin vermemesi de sinir bozucuydu.

~~~*~~~
Dünya karanlıktır. Karanlığın içine düşmek çok kolaydır. Bu yüzden herkes birilerine bağlı yaşar. Sadece olmak istediğin kişi olarak kalmak için bile olsa savaşmak için bir nedendir.
~~~*~~~

Joan'ın o döneme gelişi ve Alex'le olan kısımlar oldukça güzeldi. Bir tek sıkıntı yaşadığım kısım Joan'ı anlatırken Simon'a geçmesi falan biraz kopukluk yaratıyordu kurguda. Bunun haricinde iyiydi.

Belki biraz da Alex'le olan son sahnelerde daha fazla atraksiyon isteyebilirdim ama bu konu yazarın suçu... biraz fazla mı üstün körü geçmiş sanki? Belki de bana öyle geldi bilmiyorum.

Ellie ile ilgili kısımları sevdim hele ki Simon ile Ellie arasındaki iletişimin tekrardan artması ve iki kardeşin tekrardan beraberliklerini pekiştirme çabalarını da sevdim.

Dediğim gibi benim ilk zamanda yolculuk kitabımdı ne beklemem veya nasıl bulmam gerekirdi bilmiyorum ama bu tür hoşuma gitti. Karakterlerin gittikleri zamanla ilgili ne yapacaklarını bilememe ve uyumsuzlukları hoşuma gitti.

~~~*~~~
Benim geldiğim yerde bir deyiş vardır: 
Düşmanla ilk temasta hiçbir plan geçerliliğini korumaz.
~~~*~~~

Bu kitabı da bu yüzden sevdim. Ama daha fazla atraksiyon daha fazla olay olmasını isterdim konusu gereği. Biraz bu konuda sönük kaldı gibi... yine de benim için güzel bir deneyim oldu :)

Bence bir deneyin ve bu türü çok okuyanlara da bir deneyin derim. :)

Bu arada serinin ilk kitabı ama devam niteliğinde değiller hepsi farklı karakterleri anlatıyor. Bu yüzden seri bitsin de alalım diye düşünmenize gerek yok :D

Englefield Serisi


Kitabın adı           : Uyumsuz Leydi
Orijinal adı          : No Proper Lady
Yazarı                   : İsabel Cooper
Seri Bilgisi            : Englefield #1
Çevirmen             : İrem Karay Yücel
Yayınevi                : Feniks Kitap
Sayfa sayısı           : 366

Kitabın tanıtım yazısı:

Yarı çıplak bir kadın aniden çevresinde belirdiğinde, Simon Grenville’in şaşırmaya bile vakti kalmaz. Şeytani yaratıklar etrafını sarmıştır, ta ki güzel yabancı üzerindeki garip kıyafetlerden silahlarını çıkarıp onları öldürene kadar.

Joan, kötü ruhların kol gezdiği ve insanlığın yaşam mücadelesi verdiği zamanda yaşayan bir savaşçıdır. Bu geleceği engellemek, kötülüğü yayan büyücüyü öldürmek amacıyla iki yüz yıl geçmişe, Victoria Dönemi İngiltere’sine gönderilir. Hedefine ulaşmak için, Simon’ın ona topluma nasıl uyum sağlayacağını göstermesine ihtiyaç duyar. Hayatını balo salonlarında değil savaş alanlarında geçiren Joan’un önündeki tek mücadele dönemin katı kurallarını öğrenmek değildir, Simon’la aralarındaki çekime de karşı koymak zorundadır…

“Çekici, heyecanlı ve baş döndürücü şekilde yenilikçi… Okudukça daha fazlasını isteyeceksiniz!”-Library Journal-

“İncelik ve derinlikle yazılmış bu roman nefesinizi kesecek.” -My Book Addiction and More-

“Cooper’ın yenilikçi kurgusu ve keskin zekâsı bir araya gelmiş ve büyülü bir aşk hikâyesi ortaya çıkmış.” -The Chicago Tribune-

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın