13 Ağustos 2018 Pazartesi

2 Victoria Michaels - Bahse Var mısın?


~~~*~~~
"Şu anda kim iddiadan çekilmeyi düşünüyor? Elinizi kaldırın ve ben diyene kadar indirmeyin."
Diğerlerinin ne düşündüğünü merak eden Grace gözlerini araladığında, Meg ve Bianca'nın ellerinin havada olduğunu gördü. 
"Pekala, o zaman şimdi ne yapıyoruz?"
"Fiyatı arttırıyoruz bayanlar!"
~~~*~~~

Çok uzun zamandır elimde olan ve hep okumayı ertelediğim bir kitaptı. Neden ertelediğime dair hiçbir fikrim yok sadece okumak istememiştim ancak şimdi böyle eğlenceli, okunup hemencecik bitecek bir kitaba ihtiyacım vardı ve buna el attım. 

Victoria Michaels, daha öncesinde Reklam Aşkı kitabıyla tanıdığımız - benim okumadığım - şimdi de Bahse Var mısın kitabıyla okurlarıyla buluşmuş bir yazar. Akıcı, eğlenceli ve romantik bir kurgusu olduğunu söylemeliyim ama biraz fazla vıcık aşk olan sahnelerin olduğunu da araya sıkıştırmalıyım. 

Detaylı bir yorum yapacağım için şimdilik üstün körü geçiyorum ve kitabın konusuna değinen bir yorum yazmayacağım arka kapak yazısı baya özeti kitabı bu yüzden bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ben direk yorumuma geçiyorum. 

~~~*~~~
"Bana ondan bahseder misin? Böylece en doğru aranjmanı ayarlayabilirim."
"Pekala, güzel ve akıllı. Esprili, etkileyici ve zeki. Çok zeki. Ne zaman yanında olsam beni güldürüyor ve tüm dikkatimi ve enerjimi ona vermem gerekiyor. Ona sarıldığımda hiç bırakmak istemiyorum."
"Çok özel bir genç bayan gibi geliyor kulağa."
~~~*~~~

Öncelikle, kitap bence gereksiz bir uzunluktaydı. Kitabın konusu tamam, güzeldi. Ama bu konuya 500 sayfa bana fazla geldi çünkü bazen öyle diyaloglar vardı ki gereksiz gibiydi .Bilemiyorum... mesela Grace, Meg ve Bianca üçlüsü ile Jack, Michaels ve Ryan üçlüsü birbirlerine telefon numaralarını verdiklerinde arayan zil sesi detayına girilmesine ne gerek vardı... biraz eğlence amacıyla yazılmıştı belki ama o şarkıları bilmeyen bence altındaki imayı anlamayacaktı. Bana gereksiz geldi ve bunun gibi gereksiz gelen birkaç sahne var... 

Bunun yanında eğer tadında bırakılmış olsaydı oldukça eğlenceli ve romantik komedi tadında bir kitap olacaktı. 

Kitabı beğenmedim mi? Beğendim. Okumaktan keyif aldım. Tamam zaman zaman uzamasından dolayı biraz sıkıldığım olabilir ama yine de güzeldi. 

Grace'in Jack, Ryan ve Michael üçlüsüyle kütüphanede ve spor salonundaki karşılaşmaları ve sonrasında barda karşılaşmaları süperdi. Aslında kitabın başlarında oldukça eğlenceliydi ama sonrada sevgili oldular yine eğlenceliydi falan ama sonra yazar bence hazır yazıyorken devam edeyim falan diye düşündü sanırım ve sıkmaya başladı gibi... 

~~~*~~~
"Kendin kabul ettikten sonra işler kolaylaşır. O zamana kadar neden sadece onu düşündüğünü anlamasına izin vermiyorsun? Bunu bilmekten gerçekten hoşlanacaktır."
~~~*~~~

Aslında Grace ve Michael'ın cici aşkını es geçersen bence Bianca ve Jack il Meg ve Ryan çiftleri çok eğlenceli olabilirdi. Grace ve Michael'in aşkını ve biraz da vıcık aşka kaçmaya başlayan anlarını kısa kesip diğerlerini yazabilirdi yazar. 

Neyse, çok uzatmayayım. Çok büyük beklentiye girmeden okuyun, eğlenebileceğiniz bir kitap. Ama gereksiz uzatmalarıyla da sıkılabilirsiniz bilginiz olsun :)

Ahh... demezsem içimde kalır... keşke orijinal kapak kullansaymış Nemesis, çünkü o daha güzel bu kapaktansa!


Kitabın adı    : Bahse Var mısın?
Orijinal adı   : Boycotts & Barflies
Yazarı           : Victoria Micheals
Çevirmen      : Gökçe Müderrisoğlu Aktaş
Yayınevi        : Nemesis Kitap 
Sayfa sayısı    : 504

Kitabın tanıtım yazısı: 

Grace Park ve iki kız arkadaşı, yaşadıkları onlarca başarısız randevudan ve hayatlarına giren gereksiz erkeklerden sonra bir karar verirler: tam altı hafta boyunca, erkeklerden uzak duracaklardır. Yani bir tür aşk detoksu.

Yakışıklı barmen Michael Andris ve iki erkek arkadaşıysa aynı günlerde farklı bir iddiaya girerler. Barlarına gelen kadınlara asılmayacak, müşterilerle asla yakınlaşmayacaklardır. Buna en fazla dayanabilen erkek iddiayı kazanacaktır. 

Grace ve arkadaşları, erkeksiz hayatlarının ilk gece gezmesi için Michael ve arkadaşlarının barına gittiklerinde, eğlence başlar. Bu tesadüf, iki grup içinde gerçek bir sınava dönüşmek üzeredir. Sorular, sadece aşktan gelecektir.

2 yorum :

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın