2 Kasım 2023 Perşembe

0 Dustin Thao - Sam, Orada Mısın?~~~*~~~
Sonu bu kadar acı vericiyse tüm bunlara değip değmediğini bilmiyorum.
~~~*~~~

 
Çıktığında ilgimi çeken, genç yetişkin türünde bir kitaptı. Kurgusu oldukça ilgi çekiciydi ama üzülerek söylemeliyim ki beklentimi karşılamadı. 

Neyse detaylı bir şekilde yazacağım zaten yorumumu ama ne yazık ki çok durağandı, psikolojik geçişleri olan ama aynı zamanda o yaş ortalamasında ki kendileri henüz lise çağındaki gençlerdi... yaşadıklarına, travmalarına, korkularına değinen bir kitaptı. Bu türden o yaş ortalamasını anlamak içinde güzel bir kitaptı bu konuda da hakkını yiyemem. 

Tek bir kitap, seri değil ayrıca kısa bir kitaptı da. Yani hemen okunacak ve bitecek bir kitaptı. 

~~~*~~~
Bu gerçek olamayacak olsa bile ayak uydurmaya ve onun sesinin beni bir şemsiye gibi sarmalamasına izin vermeye karar verdim.
~~~*~~~


Kısaca konusuna değinmek gerekirse; Julie, Seattle'dan yeni taşınan bir genç kızdı .Yeni hayatına alışmaya başladığı dönemlerde tanıştığı Sam ile arkadaşlığı ilerlemiş ve iki sevgili haline gelmişlerdir. Sam sayesinde oradaki hayatına alışan, hayatı kolaylaşan ve Sam ile planlar yapan Julie bir gün hayatının tepe taklak olmasıyla ne yapacağını bilemez. Çünkü Sam'i en yakın arkadaşını, sevgilisini ve birlikte hayaller kurduğu arkadaşını kaybetmiştir. Bu kayıptan da kendini suçlamaktadır. Kendini her şeyden geri çeken, insanlarla iletişimini kesen Julie ne yapacağını bilemez bir halde suçluluğuyla ve acısıyla yaşamaya çalışır. Ancak bir gün hiç beklemediği bir anda sadece belki de kendini Sam'in öldüğüne inandırmak için onu arar. Mucizevi bir durum olur ve Sam telefonu açar. Başta şaşıran, inanamayan Julie bu şekilde Sam ile iletişime geçer. Sanki hayatından hiç çıkmamış gibi telefonla görüşmelerine devam eder ancak bir şekilde Julie, Sam ile hiç ayrılmamış gibi davranmasına rağmen hayatına da yavaş yavaş devam etmeye çalışır. Ancak bu durumun şöyle bir kötü yanı vardır o da Julie gerçeklikle arasında sınır olan Sam ile olan ilişkisinde hayatını kaçırmaya başlar. Veda edemediği, acısını yüreğinde yaşadığı Sam'i tekrar bırakabilecek mi? Julie'nin yaşadığı ikilemler, kaybıyla baş etmesi ve gerçeklikle hayal dünyasında yaşadığı hayatını okuyoruz. 

Açıkçası daha farklı bir kurgu hayal etmiştim ama bu konuda beklentimi karışlamadı. 

Çok durağandı, bir aksiyon yoktu belki de bu durum beni okurken sıktı bilemiyorum. Julie'nin yaşadıkları, duygusal durumu ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerine değinmesi çok güzeldi ama kitaptaki diyalog eksikliği vardı hissinden de kurtulamadım. Biraz daha aktif olarak diyaloglar olabilirdi bence. 

Julie'nin duygusal boşluğu, yaşadığı suçluluk, Sam'e veda edememesinin verdiği hiç çok güzel anlatılmıştı. Bunun yanında arkadaşlarıyla olan ilişkisi de öyle. 


~~~*~~~
"Telefonu açarsam gerçekten her şeyin daha iyi olacağını düşünmüştüm. Tüm bunlar benim suçum. Keşke düzeltebilseydim."
Derin bir nefes aldım ve "Lütfen bana neler olduğunu söyle, Sam. Neden telefonu açtığını söyle," dedim.
Sorumu sonunda cevaplayana kadar aradan uzun bir sessizlik geçti. "Birbirimize veda etme fırsatımız olsun istedim," dedi. 
~~~*~~~


Özellikle Sam'in kuzeni ve kardeşiyle yaşananlar çok iyi anlatılmıştı hatta o kısımlar oldukça duygusaldı da bence. 

Julie'nin kendisi için yarım kalan şeyleri Sam ile telefon görüşmelerinden aldığı cesaretle yapması çok iyiydi ve bunun yanında Sam'in yarım kalan bazı planlarını da hayata geçirme şansı da öyle çok iyiydi. 

Çok fazla şey söylemeyeceğim kitaba dair ama benim için ortalama bir kitaptı. Genç yetişkin türündeydi evet ama biraz da psiko analizlere de girmiş gibiydi. Öyle hissettirdi kitap bana. 

Bu arada kitabın kapak tasarımı çok tatlı ve bence kitabın içeriğine de oldukça uygundu. 

Kitaba dair puanım 5 üzerinden 3 veriyorum. 🌟🌟🌟


~~~*~~~
"Bazen sonumun nereye varacağını görmek için birkaç yıl geleceğe atlayabilmeyi diliyorum ki böylece bütün zamanımı sonunda hiçbir şeyin yolunda gitmeyeceği şeyleri planlayarak harcamayayım."
"Hayatı yaşamanın yolu bu değil," dedi annem elleri direksiyonu kavrarken. "Anı yaşamak yerine her zaman sırada ne olacağı konusunda endişelenmek. Bunu birçok öğrencimde görüyorum ve bunu sende de görüyorum..." Bana baktı. "Kendinden ötede yaşıyorsun, Julie. Yalnızca geleceği kurmak üzere kararlar alıp bir şeylerin hallolmasını istiyorsun."
"Bunun nesi var ki?"
"Hayat yanından geçip gidecek," dedi gözleri yola odaklanmış halde. "Ve küçük şeyleri, önemli olmadığını düşündüğün ama önemli olan anları kaçıracaksın. Sana diğer her şeyi unutturan anları."
~~~*~~~Kitabın adı    : Sam, Orada mısın?
Orijinal adı    : You've Reached Sam
Yazarı           : Dustin Thao
Çevirmen       : Sırma Çalışıcı
Yayınevi        : Yabancı Yayınları
Sayfa sayısı   : 280

Kitabın tanıtım yazısı: 

İlk aşkına nasıl veda edersin?

On yedi yaşındaki Julie bütün geleceğini planlamıştı – sevgilisiyle küçük kasabalarından taşınacak, şehirde üniversiteye gidecek ve bir yazı Japonya’da geçirecekti. Derken Sam’in ani ölümüyle her şey değişti.

Julie bu kalp kırıklığıyla ne yapacağını bilemeyerek onu unutmaya çalışıyordu. Cenazesine gitmemiş, eşyalarının hepsini atmıştı. Ancak bir gün, sesini yalnızca sesli mesajdan da olsa bir kez daha duyma isteğiyle Sam’i aradı.

Ve Sam telefonu açtı.

Bir mucize olmuş ve Julie’ye veda etme fırsatı verilmişti. Kurdukları bu bağlantının geçici olduğunu bilmesine rağmen Sam’le konuşmak ona en baştan âşık olmasına neden oluyor ve onu bırakmayı zorlaştırıyordu.

Julie, hayatına devam etmek için hayatının aşkını sonsuza dek kaybetmeyi göze alabilecek miydi?

2021 Kids’ Indie Seçkisi
2021 COSMO Yılın En İyi Genç Yetişkin Kitabı
2021 BUZZFEED Ayın En İyi Kitabı
2021 GOODREADS Yılın En Çok Beklenen Romanı

“Beni trajik bir aşk hikâyesinin beklediğinin farkındaydım ve umduğumu buldum. Bu kitap sizi kesinlikle ağlatacak. Yanınızda koca bir kutu peçete olduğundan emin olun.” —NPR.org

“Eğer çağdaş romanlarınızın içinde ufacık bir sihir barındırmasını tercih ediyorsanız, bu duygusal genç yetişkin kitabı
tam size göre.” —BuzzFeed  

“Bu genç yetişkin kitabının heyecan uyandıran hikâyesi ve manga tarzı muhteşem kapağı okurlara duygusal bir girdaba kapılmayı vadediyor. Thao hiç hayal kırıklığına uğratmıyor. Sam, Orada mısın? hedefini tam on ikiden vuran sayısız sahnede, darbesini doğrudan okurun göğsüne indiriyor.” —Associated Press

“Sam, Orada mısın? akıllardan çıkmayacak derecede olağanüstü bir çıkış romanı. Dustin Thao kederi, pişmanlığı, ikinci şansları ve ilk aşktan kalan o saf güzel anları birbirine nazikçe dokuyor. Bu kitap için döktüğünüz her gözyaşına değecek.” —Julian Winters 

“Thao, keder üzerine yazılmış sessiz ve dokunaklı bir kitabı başarılı şekilde bilimkurguyla birleştiriyor. Etkileyici ve hüzünlü.” —Booklist

“Dustin Thao’nun duygu yüklü kitabı Sam, Orada mısın?’a dalmadan önce peçetelerinizi hazır etmeyi unutmayın.” —PopSugar

“Keder ve kayıplara dair yürek burkan bir hikâye. Sam, Orada mısın? iyileşme ve hayata devam etme üzerine bir büyülü gerçekçilik romanı.” —Young Adult Books Central

“Thao’nun bu ilk romanı okurları içine çekecek ve kalplerini mümkün olan en iyi şekilde kıracak.” —BCCB

“Aşk, kayıp ve keder üzerine samimi bir hikâye.” —Culturess

“Sam, Orada mısın? kederle ve sevdiklerimizi fazla erken kaybettiğimizde bununla başa çıkma yöntemlerimizle ilgili dingin bir roman. Eğer hüngür hüngür ağlama ihtiyacı duyuyorsanız, bu kitap tam sizlik!” —The Nerd Daily
Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Kitap ya da yazı hakkındaki görüşünüzü bizimle paylaşın